Nézzük meg a legnagyobb tévedést, amely az elektromos fűtéssel kapcsolatban kialakult az emberekben. Ez úgy szól, hogy az elektromos fűtés úgy ahogy van, sokkal drágábban működtethető, mint a gáz, ill. a fatüzelés. Miért alakulhatott ez ki? Ennek a problémának több évtizedes evolúcióját figyelhetjük meg, melyet politikai szándékok vezéreltek. Valamikor a Szovjetunióból importált kőolaj volt kedvező (ezért egy csomó embert olajfűtésre ösztönöztek), majd jól felemelték az olaj árát, így jó pár privát olajtartály feleslegesen lett telepítve. Később a földgáz lett a kedvezményezett, azóta nagyon sokan a gázfűtésre esküsznek. Végig kell nézni minden energiahordozó valós árát ahhoz, hogy össze lehessen hasonlítani a velük való fűtés költségeit. Próbáljuk meg ezt néhány szóban összefoglalni:
Az összköltségek számítanak
Nyilván az ingyen beszerzett (erdőkből lopott, ill. összegyűjtött) fával fűtés látszólag nagyon olcsó. Azonban a szedett-vedett fa, és egyéb hulladék elégetése gyorsan tönkreteszi a kályhát, kazánt, és a kéményt. A vásárolt fa fűtőértéke is elég bizonytalan, nehezen ellenőrizhető, úgymint a gázé is. A fa, ill. a gáztüzelésű eszközök, kémények, radiátor rendszerek, és a legtöbb villanyárammal üzemeltetett fűtésrendszer rendszeres karbantartást igényel, ezt is a működési költségekhez kell sorolni. A fa, ill. gáztüzelés esetén ennek a rendszeres karbantartásnak ráadásul biztonsági, egészségvédelmi szempontból is fontos szerepe van. Ajánlatos minden fűtési szezon előtt kivizsgáltatni szakemberrel. Ezek a kivizsgálások, javítások évente alaphangon belekerülnek a fűtési rendszerünk 5-10%-ába. Ez igaz az elektromos meghajtású légkondicionáló berendezésekre is.
Környezetszennyezés
Másik szempont a fosszilis energiaforrások ellenében, hogy elégetésük helyileg környezet szennyezéssel jár, ami hosszú távon rontja az életminőséget, és kárt okoz közvetlen környezetünknek. Az elektromos áramot előbb-utóbb kizárólag megújuló forrásból, ill. atomenergia felhasználásával fogjuk előállítani, sőt már ma is lehetőségünk van saját energiaforrás üzemeltetésére. Ez tehát a jelen és a jövő.
Az effektív költségekre térve, úgy tudjuk összehasonlítani a különböző fűtéseket, ha feltételezzük, hogy egységnyi fűtőérték minden energiahordozó esetében ugyanannyiba kerül(ne).
Általában a mai fűtésrendszerek közel 100% hatékonysággal állítanak elő hőenergiát (most nem térve ki arra, hogy egyes fűtéseknél mozgási és fényenergia is keletkezik, amely a fűtés hatásfokát ronthatja). A gáz, fa, olaj tüzelésű eszközök esetén a hő egy kis része az égéstermékekkel távozik, és nem hasznosul.
Infrafűtés = jobb hőeloszlás
Az általam ajánlott elektromos fűtés esetében a fűtés helyén viszonylag nagy felületen keletkezik a hőenergia, szemben a központi kazános fűtésnél, ahol közvetítő közeg szállítja a meleget a fűtendő területre, melyet keringető szivattyúval szállítunk oda, mely bizonyos veszteséget eredményez. Más eszközök kis területről adják a meleget (konvektor, kályha, stb.), esetleg ventilátort alkalmazva (légkondi, hagyományos fűtőpanelek, hőtárolós kályha, stb.) szétterítik a jobb hőeloszlás érdekében.
Az elektromos (infra)fűtés esetében helyi vezérléssel (termosztát) nagy felületen, helyben képződik a meleg, veszteség nélkül, „tiszta” energiaforrás felhasználásával. Az elektromos áram fajlagos fűtőértéke stabil, szemben a gáz és a faanyag fűtőértékével.